Někteří majitelé vozu zahájí jarní sezónu pouhou výměnou pneumatik. Je ještě něco na co by si řidič měl dát pozor? Jaké komponenty by se rozhodně měly kontrolovat? A vyplatí se službě obrátit se na profesionála? Ano, pokud chcete Vaše auto dobře připravit na sezónu, jde více, než o výměnu pneumatik.
Na co by se nemělo zapomenout při kontrole Vašeho auta po zimě:
- kontrola světlometů (v případě potřeby je nutné světlomety vyleštit nebo vyměnit)
- výměna pneumatik
- kontrola hloubky pneumatik
- zkontrolovat brzdy ( kontrolu nebo případnou výměnu můžete provést při výměně pneumatik)
- kontrola stěračů (v případě potřeby je vhodná výměna)
- kontrola větrání
- odstranění zbytků soli a nečistot z vozu
- mytí spodku karoserie
- kontrola těsnění
- ochrana laku (UV ochrana)
- důkladný úklid interiéru
- odstranění nepotřebného nákladu jako jsou sněhové řetězy, škrabka na led apod.
Které klíčové díly by měly být na vašem autě pečlivě prozkoumány?
Vlhkost zimního počasí a štěrk mohou poškodit světlomety automobilu. Vnější sklo světel může také oslepnout, a proto bychom měli zkontrolovat, zda osvětlení na vašem vozidle správně funguje .
Vaše vlastní bezpečnost a bezpečnost ostatních účastníků provozu závisí do značné míry na stavu brzd vašeho vozu. Díky kontrole pružiny můžete vše snadno zkontrolovat při výměně pneumatik .
Lišty stěračů jsou obvykle po zimě velmi poškozené a pravděpodobně budou vyžadovat výměnu.
Důležité je odstranit stopy zimy nejen z interiéru, ale také z karoserie!
Aby byla jízda autem bezpečná přes zimu, jsou nutná určitá opatření jako je například použití posypové soli, která však může z dlouhodobého hlediska poškodit vaše auto. Na jednu stranu nám umožňuje posypová sůl bezpečnou jízdu na zledovatělých a zasněžených vozovkách, ale na druhou stranu je potřeba průběžně nebo alespoň po zimě dbát na ochranu vozu. Sůl totiž přitahuje vlhkost a pokud na vašem voze nějaká sůl ulpí, bude těžké ji pořádně vysušit. Kromě toho jsou posypové soli agresivní, a proto se riziko rezivění vašeho vozidla zvyšuje.
Důležité je chránit motorový prostor a spodek karoserie. Obojí se vyplatí pořádně umýt. Téměř všechny mycí systémy nabízejí mytí podvozku s následným utěsněním, ale je vhodné v tomto případě nechat motor umýt odborníkem v dílně nebo profesionálem v myčce. Motor je totiž do jisté míry srdcem vašeho auta a nesprávné čištění může způsobit velké škody.
Pokud nechcete využít službu profesionála a chcete si váš vůz umýt sami, ujistěte se nejprve, že nepoužíváte parní trysku, protože tlak by mohl být příliš silný. Pokud používáte tlakovou myčku, měli byste nastavit tlak na minimum. Také se ujistěte, že je na vašem místě povoleno mytí motoru.
Součástí přípravy vozu na letní sezónu může být také lakování!
Jarní kontrola je jednak o výměně součástí, případných opravách, úklidu, ale může být také v optimálním případě o ochraně vaše auta přes léto. To znamená, zajištění ochrany auta, aby bez problémů přežilo dlouhé slunečné dny. Péče o lak je v tomto bodě obzvláště důležitá. Ochrana totiž může zabránit slunečnímu záření vyšisovat barvu vašeho vozu. Před voskováním nebo leštěním je nutné auto nejprve důkladně vyčistit. V opačném případě hrozí nebezpečí, že do laku vozidla zanesete stopy nečistot nebo částic soli.
A na závěr přípravu na letní sezónu můžete vzít doslova od podlahy!
V autě trávíme spoustu času, a proto bychom měli věnovat péči také interiéru, který je v zimním období zatěžován nejvíce. Nejšpinavější bývá podlaha, ale i sedačky si určitě zaslouží po zimě vyčistit od nečistot. Kromě podlahy a sedadel si jistě zaslouží vaši pozornost např. řadící páka, zavazadlový prostor, bezpečnostní pásy, které jsou také velmi namáhané a nebo stropnice a samozřejmě palubní deska a další. Abyste si krásné jarní dny mohli užít naplno a netrávili den velkým jarním úklidem vozu, můžete využít služeb detailního čištění interiéru v naší dílně.